TAMTAD’DAN İNOVATİF YENİ BİR ÜRÜN ÇİĞ KÖFTE KONSERVESİ

Konserve ve konserveciliğin henüz yeterince bilinmediği yıllarda temelleri atılarak 1958 yılından beri üretim faaliyetlerini sürdüren Tamtad Konservecilik yeni inovatif arge ürünleri olan “ÇİĞ KÖFTE KONSERVESİ”ni, TAMTAD marka ve güvencesi ile yurt içinde ve yurt dışındaki tüketicilerinin beğenisine sundu.

Yönetim Kurulu Başkanı Kürşad YUVGUN, “sahip olduğumuz  TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve FSSC 22000 belgeleri eşliğinde sterilizasyon tekniği ile ürettiğimiz “ETSİZ”, gıda kodeksine uygun ÇİĞ KÖFTE KONSERVESİ ürünümüz ile tüketicilerimizden büyük taktir ve beğeni almaya devam ediyoruz. Bu taktir ve beğeni bizim için paradan çok daha değerli olup çalışma arkadaşlarımızı yeni inovatif arge projelerimiz için moral kondisyon açısından motive etmektedir” diyerek devam etti:

Çiğ Köfte konservesi konusunda bu inovatif arge projesini başlatırken arkadaşlarımız şu ön tespitleri yapmışlardı:

  • Çiğ köfte ülkemizde çok sevilerek tüketilen bir yiyecekti.
  • Etli çiğ köfte üretimi ve satışı mevzuatla yasaklanmıştı.
  • Üretilen ürünlerde kimyasal koruyucu katkı maddeleri kullanımı yasaklanmıştı.
  • Çiğ köfte satış yerlerinde çiğ köfteler açıkta satılmaktaydı ve satış öncesi ne kadar süredir açıkta durduğu bozulma riskine karşı tüketici tarafından denetlenemiyordu.
  • Dahası, tezgahta bozulmaya yüz tutacak kadar beklemiş ürünlerin, tüketicilerin sindirim sistemlerinde yol açtığı sindirim bozukluklarını ve ishali normalmiş gibi göstermek için “çiğ köfte bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelir v.b.” gibi söylemlerin geliştirildiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiştik.

Bunun üzerine olağan inovasyon toplantılarımızdan birisinde arkadaşlarımızın,  TAMTAD olarak tespit edilen sorunları kökten ortadan kaldıracak, konserve tekniği ile “ÇİĞ KÖFTE KONSERVESİ” üretimi konusunda bir inovatif arge projesi başlatmanın ve çözüm üretmenin, 1958 yılından beri başarılı bir şekilde sektörel faaliyet yürüten firmamızın kaçınılmaz görevi olduğunu söylemeleri üzerine çalışmalarımıza başladık.

Zorlu bir çalışma döneminin ardından, teknolojisi gereği içerisinde hiçbir canlı mikro organizmanın bulunmadığı, tavsiye edilen tüketim tarihi olarak beş yıl süre biçtiğimiz ÇİĞ KÖFTE KONSERVESİ’ni kolay açılır kapaklı 400g ve 830g lık tüketici ambalajları ile 5000g lık catering ambalaj seçenekleriyle üretip yurt içinde ve yurt dışındaki tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Çok da olumlu tepkiler alıyoruz ve yorgunluğumuza iyi geliyor. Çiğ köfte sevenlere afiyet olsun…” dedi.