Hakkımızda

               

Tamtad Konserve Fabrikasının ilk kuruluş çalışmalarına 1958 yılında kurucumuz Mesut Yuvgun tarafından  Ege Bölgesi Sanayi Odasına 3541, Tire Ticaret Odasına 459 numara ile kayıt olmak suretiyle başlanmıştır. İlk üretim faaliyetlerimize ise, 1959 yılında Tire' de Sanayi sitesindeki yaklaşık 300 metrekarelik küçük bir tesiste sınırlı sayıda ve yalnızca sebze konserveleri üretimi ile başlanmıştır. 

Konserve ve konserveciliğin henüz iyi bilinmediği o yıllarda, konserve kutusunu bile kendisi üreterek çalışmalarını yürüten kuruluşumuz bu gün, 1989 yılında taşındığı 30.000 metrekare açık 10.000 metrekare kapalı alanı olan yeni ve modern  tesislerinde teknolojinin gerektirdiği en son teknik bilgi ve imkanları kullanmak suretiyle faaliyetine devam etmektedir.

Bu günkü mevcut üretim tesislerimiz İzmir limanına 80 km, Adnan Menderes Hava Limanına 45 dakikalık mesafede, oldukça zengin tarım alanlarına sahip Tire’de bulunmaktadır. Mevcut tesislerimize 1996 yılında ilave edilen, İtalyan “Amenduni Nicola” marka, CE damgalı,  günlük 100.000 kg zeytin işleme kapasiteli, teknolojisi sebebiyle yüksek randımanlı ve son derece kaliteli zeytinyağı üretebilen tesisimiz yöre müstahsillerimiz için önemli bir hizmet kapısı olmuş ve ürettiğimiz kaliteli zeytinyağlarının ambalajlanmaları suretiyle oluşturulan TAMTAD VİLLA markalı ürünler ise müşterilerimiz tarafından ayrıca takdir görmüş ve beğeni ile karşılanmıştır. 

2000 yılında şirketimiz turşu konusunda da faaliyet göstermeye karar vererek yatırımlar yapmış, ürünlerini TAMTAD marka ve güvencesi ile yurt içi ve yurt dışına pazarlayarak ürün kaliteleri hususunda da büyük beğeni toplamıştır.

Bu gün için çeşit olarak 70’i aşkın, ambalaj türleri ve boyutlarıyla birlikte değerlendirildiğinde 250’ye yakın ürünümüz, sahip olduğumuz TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgeleri eşliğinde üretilmektedir.

Kuruluşumuzun ürettiği ürünleri ana guruplar halinde; sebze konserveleri,  hazır yemek konserveleri, şarküteri ürünleri, haşlanmış bakliyat konserveleri, reçeller, kiraz şekerleri, meyve konserveleri, soslar, turşular, zeytinyağları olarak sıralayabiliriz.

Markamızın etkinliğini artırabilmek için, sürdürülebilir ve rekabet edebilir güvenilir gıdalar üreterek, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerimize kesintisiz olarak ilk günkü heyecanla hizmet vermeye devam ediyor, yeni pazarlar ve yeni müşteriler edinmeye çalışıyoruz.

TAMTAD olarak sıklıkla kullandığımız Tarımsal Üretim Sözleşmesi ile gerçekleştirilen tarımsal faaliyete dayalı tedarik yönteminin bilinmesi gereken önemli bir katkısı da elde edilen yüksek gıda güvenilirliği seviyesi olmaktadır. Zira firmamız, gıda güvenilirliğinin en üst seviyede elde edilebilmesi için zirai ilaç kullanımı ve sağlık için zararlı kalıntı kalmaması hususlarında azami dikkati sarf etmektedir. Bu hususta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'mızın zirai ilaçların reçete ile satılması uygulamasındaki kararlılığını ve tutumunu taktirle destekliyoruz.

22 Ekim 2007 tarihinde Dünya Gıda Günü sebebiyle İzmir'de düzenlenen bir toplantıda, Türkiye’nin 9 haziran 1947 tarihinden beri üye olduğu ve merkezi Roma'da bulunan Birleşmiş Milletler'e bağlı “Gıda ve Tarım Örgütü” FAO tarafından Madalya ile ödüllendirilmiştir.

Yüksek kaliteli ürünleri ile yurt içi ve yurtdışında tercih gören TAMTAD, ürünlerinin yaklaşık % 50 sini yurt dışına ihraç ederek pazarlamakta ve bir dünya markası olma gayretini sürdürmektedir.


Kuruluşumuzdan bu güne kadar, yurt içindeki ve yurt dışındaki müşterilerimizin firmamıza gösterdiği destek, güven ve ilgiye bundan sonra da layık olmaya çalışacağımızı bildirir şükranlarımızı sunarız…

Kurucumuz

     

Kurucumuz Mesut Yuvgun 1930 yılında Tire’de doğmuştur. Annesi Sabriye hanım, babası Keçeci Hafız Faik Beydir. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Tire’de yapmış, daha sonra İzmir Atatürk Lisesi’nden derece ile mezun olmuştur. Başarılı bir öğrenci olmasına karşın babasının imkanlarının elvermemesi nedeniyle üniversite tahsilini yapamamıştır. Bu husus daha sonraki yaşamı boyunca içerisinde bir eziklik ve özlem olarak kalmış, ancak çocuklarının ikisini de üniversiteye göndererek özlemini gidermeye çalışmıştır.

 Çalışma hayatına Tire’de Tahtakale semtinde tuhafiyeci olarak başlamış ancak içindeki müteşebbislik ruhu ve imalata karşı duyduğu ilgi nedeniyle mesleğinde mutlu olamamış ve bir arayış içerisine girmiştir.  

Bu doğrultuda çok çeşitli meslek dallarını incelemiş, ancak o yıllarda çok yeni bir sektör olan konservecilik alanında karar kılmıştır. Konuyla ilgili hiçbir bilgi birikimi olmamasına karşın, üniversiteler ve araştırma enstitüleri ile yakın temas yürüterek bilgi edinmeye çabalamış ve sonunda büyük bir cesaret örneği göstererek konservecilik alanında yatırım yapmaya karar vermiştir.  İlk zamanlar çok büyük sıkıntılar çekmiş, ancak çalışma ve başarma azmi ile kalite ve hizmet anlayışının yüksekliği sayesinde bir süre sonra TAMTAD markasını piyasada yerleştirmeye başlamış ve bazı konularda da sektöre öncülük etmiştir.

Örneğin; 1960 lı yıllarda bamya konservesi tek tip yapılırken Mesut Bey bamyayı boylarına göre tasnif etmiş ve üç çeşit bamya konservesi üreterek tüketicinin beğenisine sunmuştur.

A- Lüks Bamya konservesi  (bamya boyları 0-4 cm)
B- Ekstra Bamya konservesi (bamya boyları 4-7 cm)
C- Sıra Bamya konservesi (bamya boyları 7-9 cm)

Bu gün itibariyle firmamızda artık sıra bamya konservesi üretilmemekte olup aynı tasniflere devam edilmektedir. Yurt dışına Lüks ve Extra Bamya konservelerini orijinal isimleri ile ihraç ederken yurt içinde ise yalnızca Lüks Bamya konservesini, Bamya konservesi ismi ile tüketicilerimize sunmaktayız.  

Yaşamı boyunca çeşitli odalarda ve Tire Belediyesinde de görevler yapan evli ve iki çocuk sahibi Mesut Yuvgun, 1991 yılının sonlarında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak 27/06/1992 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Mesut Yuvgun’un “Gayretli , disiplinli ve özverili biçimde ; bağlılığın ve şirket menfaatlerinin en üst düzeyde tutulduğu çalışma temposunun yükselen bir ivme ile sürdürülmesi halinde  her türlü hedefimize kolayca ulaşabileceğimiz tabiidir.” Sözü şirketimizin bu gün de ana prensiplerinden birisi olmaya devam etmektedir.